fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Zaczęło się w Radomiu!

Polska i europejska  droga  do  wolności!

Dziś pod pomnikiem „Radomskiego Czerwca 1976” upamiętniono 48 rocznicę Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76.  Jak co roku, rocznicę Radomskiego Protestu Robotniczego obchodzimy pod hasłem „Zaczęło się w Radomiu”.

W obchodach uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, władze miasta i województwa mazowieckiego, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji społecznych, związków zawodowych oraz uczestnicy wydarzeń sprzed 48 lat.

W uroczystościach upamiętniających protest robotniczy wziął udział m.in. Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek , Wiceprzewodniczący Nowej Lewicy w Radomiu, który pod siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz pod pomnikiem „Trzech Kamieni” złożył wieńce w imieniu Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska i Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego.

DSC 2832

 DSC 2955

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Radomiu doszło 25 czerwca 1976 r. do dramatycznych walk ulicznych. Strajk rozpoczęli robotnicy Zakładów Metalowych im. gen. Waltera, którzy wyszli na ulicę,Radomski Czerwiec 76 nr 2 a copy copy copy aby powiadomić o strajku inne zakłady i ruszyć pod gmach KW PZPR. Do protestu przyłączyły się załogi 25 najważniejszych zakładów miasta – ogółem około 17 tys. osób. W kulminacyjnym momencie na ulicach miasta demonstrowało około 20–25 tys. osób. W ten oto sposób Radom upomniał się o swoją godność i prawa obywatelskie.


Z historii: 24 czerwca 1976 roku premier Piotr Jaroszewicz przedstawił w Sejmie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej założenia drastycznej podwyżki cen wielu artykułów żywnościowych. Zdrożeć miały między innymi: mięso i ryby o 69 procent, masło o 60 procent, nabiał o 64 procent i cukier o 90 procent. Podwyżka oznaczała zepchnięcie większości robotników na krawędź nędzy.

Na efekt nie trzeba było długo czekać: już nazajutrz, 25 czerwca Polskę ogarnęła fala protestów społecznych. Radom był jednym z pierwszych miast, którego ludność zaprotestowała tak gwałtownie.

Podczas  uroczystości  podziękowano  radomskim  robotnikom, którzy  nie   zważając  na represje  przerwali  pracę  w  33  radomskich  zakładach  pracy i  udali  się  przed  siedzibę  Komitetu  Wojewódzkiego  PZPR, aby  tam  zaprotestować  przeciwko  drakońskim  podwyżkom  cen żywności.

To  dzięki   tym  wydarzeniom  powiew  wolności    rozpoczął  się  w Radomiu! Radomski  Czerwiec  76  zapoczątkował  proces  demokratycznych  przemian w Polsce  i  Europie.

Polska  i  europejska   droga  do  wolności  zaczęła się  w  Radomiu!

Relacja fotograficzna z uroczystości:

Dokumentacja fotograficzna z uroczystości w Radomiu /25.06.2024r./Dokumentacja fotograficzna z uroczystości w Radomiu /25.06.2024r./Dokumentacja fotograficzna z uroczystości w Radomiu /25.06.2024r./Dokumentacja fotograficzna z uroczystości w Radomiu /25.06.2024r./Dokumentacja fotograficzna z uroczystości w Radomiu /25.06.2024r./Dokumentacja fotograficzna z uroczystości w Radomiu /25.06.2024r./

[Opr.Jolanta Luty,AL/

Radom, dnia 25 czerwca 2024r.

 

 

 

 

 

 

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem